لوگو

تعریف ارزشیابی شغلی

متن زیر در مورد تعریف ارزشیابی شغلی مطالبی را ارائه می دهد:

 

 

معمولا ارزشیابی شغل را به دو صورت به شرح زیر تعریف می کنند:

الف) تعیین مشخصات هر شغل یا گروه مشاغل با یک سیستم معیین برای سنجش واقعی ارزش آن ها از طریق طبقه بندی و درجه بندی و مقایسه آن ها با یکدیگر.

ب) تجزیه و تحلیل،مقایسه و تعیین ارزش نسبی عوامل تشکیل دهنده مشاغل که هدف از آن برقراری ارتباط منطقی بین کیفیت وظائف،مسئولیت ها و حقوق های پرداختی در سازمان است.

ارزش نسبی مشاغل

برای تعیین ارزش مشاغل روش های مختلف وجود دارد که بعدا مورد بحث قرار می دهیم،هدف در تمام این روش ها تعیین ارزش نسبی مشاغل است،به این معنی که میزان حقوقی که به شاغلین کارهای آسان و کم اهمیت پرداخت می شود و رعایت این اصل برای کارکنان یک سازمان اهمیت زیاد دارد،چه کم و بیش به این حقیقت واقف می گردند که تا چه حد در تعیین حقوق و دست مزد رعایت عدل و انصاف گردیده است.

حقوق و دستمزد

در صورتی که میزان حقوق و دستمزد مشاغل مشابه  و هم سطح در سازمان های مختلف یکسان نباشند،که البته بیش از بخش دولتی در بخش خصوصی مشاهده می گردد،آنقدر برای کارکنان ایجاد عدم رضایت نمی کندتا وجود چنین اختلافی در داخل یک سازمان،زیرا اختلاف سطح حقوق و مزایا در داخل یک سازمان همیشه در معرض مشاهده و اطلاع کارکنان است.

به طور کلی

می توان گفت با انجام ارزیابی مشاغل و تعیین حقوق و دستمزدها بر اساس آن،میزان نارضائی های ناشی از اختلافات مربوط به حقوق و دستمزد کاهش یافته و سوء تفاهمات در داخل مؤسسه به حداقل می رسد،که البته از دید کارفرمایان چنین نیست.

مدیران عالی سازمان

مشاغل مدیران عالی سازمان را نمی توان با همان روش های معمول که بقیه مشاغل ارزشیابی می شوند مورد سنجش و مطالعه قرار داد زیرا آنچه که اهمیت نسبی این نوع مشاغل  را معین می سازد ابتکار و نوآوری،قدرت اخذ تصمیم و کیفیت رهبری است،بنابراین این دسته از مشاغل باید به طور جداگانه مورد ارزیابی قرار گیرند.

سخن آخر

معمولا در صنعت زمانی که صحبت از طرح طبقه بندی مشاغل به میان می آید منظور ارزشیابی مشاغل است که مبنای سیستم حقوق و دستمزد قرار می گیرد،در هر صورت لازم است این سه مفهوم از یکدیگر شناخته شوند اگرچه اغلب در کنار هم قرار دارند.

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره EFQM با آریان گستر

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *