ابتدا امور نخست را انجام دهید

ابتدا امور نخست را انجام دهید

مردمان موثر به‌جای مدیریت زمان به مدیریت خویشتن می‌پردازند. به جای واکنش نشان دادن به مسائل اضطراری و به جای اینکه به ضخامت امور نازک بپردازند، یا گرفتار امور بی‌اهمیت شوند، به اولویت‌ها و ارجحیت‌های خود می‌پردازند. یعنی امور نخست (اموری که آن‌ها را به هدف اصلی شان بیشتر نزدیک می‌کند) را نخست انجام می‌دهند.

همه چیز دوباره آفریده می‌شود. نخست به صورت ذهنی و آنگاه به صورت عملی. به این دلیل نخست شعار رسالت و نظام ارزشی خود را بنویسید، تا دقیقا بدانید چه چیز را می‌خواهید محقق سازید و به اجرا درآورید. آنگاه هر چیز دیگری را پیرامون این کانون محوری، برنامه‌ریزی و اجرا کنید و از همه مهمتر بیاموزید چگونه به سایر مسایل و اموری که پیش می‌آیند «نه» بگویید. زیرا با این کار، به مهمترین امور «آری» می‌گویید و پاسخ مثبت می‌دهید.

گوته می‌گوید: اموری که بیشترین اهمیت را دارند، نباید قربانی اموری شوند که کمترین اهمیت را دارند. بنابراین، اولویت‌های خود را تشخیص و سازمان بدهید و اجرا کنید.

افرادی که به طرز موثری مدیریت خویشتن را در پیش می‌گیرند، نظم زندگیشان ناشی از درون خودشان و کنش اراده آزاد آن‌هاست. یعنی پیرو ارزش‌هایی هستند که خود انتخاب کرده‌اند و این اراده و تمامیت وجود را دارند که احساس‌ها و حالات خود را تابع آن ارزش‌ها و معیارها سازند.

ای. ام. گری یکی از پژوهشگرانی که عوامل موفقیت را عمیقا مورد بررسی قرار داده است، می‌گوید: بزگترین عامل موفقیت، خوش اقبالی و دوستان و آشنایان مناسب نیست. بزرگترین عامل موفقیت این است که نخست امور نخست را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو