77959675 - 02177942240

کاسب بی فتوت

در عهد قدیم اصناف فتوت‌نامه‌هایی داشتند که برایشان در حکم منشور اخلاقی عمل می‌کرد.

 نمونه‌های متعددی از این فتوت‌نامه‌ها به جا مانده و در دسترس ماست:

فتوت‌نامه‌ی شاطران، فتوت‌نامه‌ی نمدمالان، فتوت‌نامه‌ی خبازان، فتوت‌نامه‌ی حمامیان و سلمانیان، فتوت‌نامه‌ی سقایان، فتوت‌نامه‌ی نجاران، فتوت‌نامه‌ی خیاطان، فتوت‌نامه‌ی قصابان و سلاخان و الخ در منظر قدما بنای حرفه و شغل فتوت و خدمت بود و از این‌رو در این فتوت‌نامه‌ها اصول اخلاق حرفه‌ای بر مبنای جوانمردی و خدمت‌گزاری به خلق خدا تبیین می‌شد و به این ترتیب حیات حرفه‌ای وجهی متعالی و معنوی می‌یافت.

برای مثال

در یکی از فتوت‌نامه‌های قصابان و سلاخان گفته شده که حیوان را جلوی حیوان هم‌نوعش نکشند و چاقو را مقابل دیدگان حیوان تیز نکنند و قصاب هنگام ذبح در چشم حیوان چشم ندوزد و قبل از جان دادن سرش را جدا نکند و قبل از سرد شدن پوستش را نکند و قطعه‌ای از بدنش را جدا نکند و الخ. یعنی تو حتی در مقام قصاب و سلاخ هم باید به حد و حدودی پایبند باشی و در حق مخلوقات خدا قساوت نورزی و به پیروی از آن‌ که جبرئیل در حقش بانگ “لافتی” زد فتوت بورزی و شفقت کنی.

مشاوره در امر مدیریت با آریان گستر
قطعاً یکی از سرچشمه‌های پیوند پیشه‌ وری با فتوت

عرفان و تصوف اسلامی است در متون معتبر اهل طریقت نمونه‌های فراوان از فتوت و شفقت ایشان با مخلوقات خداوند می‌بینیم. در “رساله‌ی قشیریه” که از متون معتبر تصوف است این حکایت آمده است: “بایزید با یاری جامه می‌شست به صحرا. این یار گفت: خشک‌شدن را جامه به دیوار افکنیم. بایزید گفت: میخ اندر دیوار مردمان نتوان زد. یار گفت: از درخت‌ها فروآویزیم گفت: نه، که شاخه‌ها بشکند گفت: پس چه کنیم، بر این گیاه‌ها افکنیم؟ گفت: نه، که علف ستوران بود بر ایشان پوشیده نکنیم و پشت به آفتاب کرد و پیراهن بر پشت افکند تا خشک شود”.

دریغا که دیگر چنین عهدی پیشِ روی ما نیست

دریغا که دیگر چنین عهدی پیشِ روی ما نیست، بلکه در پسِ پشت‌مان است و ما پشت به فتوت و رو به قساوت داریم اکنون دیگر خدای ما همان خدای بایزید نیست خدای ما پول و قبله‌ی ما بازار است و برای تنظیم و بل تعظیم بازار حاضریم میلیون‌ها جوجه‌ی یک‌ روزه، این مظاهر معصومیت را زنده‌ به‌ گور کنیم و کک‌ مان هم نگزد اف بر ما و بر باتلاقی که به اسم تمدن ساخته‌ایم و اف بر زمانه‌ای که انسان را به “حیوان بازاریاب” تنزل داده است و چه کسی می‌داند، شاید کرونا دست انتقام طبیعت است که می‌خواهد این حیوان بازاریاب را در قبال همه‌ی ظلم‌هایی که در حق سایر جانداران مرتکب شده، ادب کند.

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند.

لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

 Instagram :@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
کاسب بیفتوت
Description
دریغا که دیگر چنین عهدی پیشِ روی ما نیست دریغا که دیگر چنین عهدی پیشِ روی ما نیست، بلکه در پسِ پشت‌مان است و ما پشت به فتوت و رو به قساوت داریم اکنون دیگر خدای ما همان خدای بایزید نیست خدای ما پول و قبله‌ی ما بازار است و برای تنظیم و بل تعظیم بازار حاضریم میلیون‌ها جوجه‌ی یک‌ روزه، این مظاهر معصومیت را زنده‌ به‌ گور کنیم و کک‌ مان هم نگزد اف بر ما و بر باتلاقی که به اسم تمدن ساخته‌ایم و اف بر زمانه‌ای که انسان را به "حیوان بازاریاب" تنزل داده است و چه کسی می‌داند، شاید کرونا دست انتقام طبیعت است که می‌خواهد این حیوان بازاریاب را در قبال همه‌ی ظلم‌هایی که در حق سایر جانداران مرتکب شده، ادب کند.
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *