“چرا” یا “چگونه”؟ کدام مقدم است؟

“چرا” یا “چگونه”؟ کدام مقدم است؟با ما همراه بمانید:

دارن هاردی داستانی را نقل می کند به این مضمون که در رشته کوه های آند، دو قبیله متخاصم وجود داشتند،روزی افراد قبیله ساکن در کوه به قبیله پایین کوه حمله کرده، اموال را به تاراج برده و همچنین یک کودک را با خود می برند.

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند

مشکل اصلی

مشکل اینجا بود که مردم قبیله پایین کوه مسیرهای عبوری که کوه نشینان از آن استفاده می کردند را نمی شناختند و حتی نمی دانستند کجا باید آنها را پیدا کنند،بالاخره روز بعد با سازماندهی بهترین جنگجویان خود برای بازگرداندن کودک عازم کوه می شوند.

احساس نا امیدی   

مردان قوی هیکل پس از چند روز تلاش ناموفق، کم کم احساس نا امیدی و درماندگی کرده و تصمیم می گیرند به روستا برگردند.

کوله پشتی های خود را بسته

زمانی که آنها کوله پشتی های خود را بسته و آماده بازگشت شدند، دیدند مادر بچه از کوهی که آنها نمی توانستند از آن بالا بروند در حالی که بچه خود را به کمرش بسته دارد پایین می آید،نمی توانستند باور کنند که این آیا مادر کودک است…یکی از آنها به استقبالش رفت و گفت: “با این که ما مردانی بسیار قوی و توانا هستیم، نتوانستیم از این کوه بالا برویم تو چطور توانستی این کار را انجام دهی؟” مادر در چشمان مرد نگاه کرد و گفت: “چون این کودک شما نیست!”

نیچه

کسی که در زندگیش “چرایی” برای انجام دادن دارد، می تواند از پس هر “چگونگی” برآید!

مرحله چگونگی

بیشتر ما آدمها عادت داریم بدون عبور از مرحله چرایی،سریعا و مستقیما به مرحله چگونگی وارد شویم، این در حالی است که اگر چرایی انجام یک کار حل شود، (و البته در صورت ارزشمند بودن و مفید بودن) چگونگی انجام آن متعاقبا به آسانی حل خواهد شد!

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

جرج برنارد شاو

ظاهرا دلیل سخت بودن چرایی، سخت بودن فکر کردن است! جرج برنارد شاو؛ نمایش نامه نویس مشهور ایرلندی در این رابطه می گوید:دو درصد از مردم فکر می کنند، سه درصد فکر می کنند که فکر می کنند و نود و پنج درصد آنها ترجیح می دهند بمیرند تا فکر کنند!و ادامه می دهد: …من با هفته ای یک یا دو بار فکر کردن به شهرت جهانی رسیده ام.

سخن آخر اینکه به نظر می رسد:

ورای فکر کردن و حل مرحله و مسئله “چرایی”؛ کشف انگیزه است،هر چه پاسخ “چرایی” والاتر، ارزشمند تر و حیاتی تر باشد،”چگونگی” آسان تر و ممکن تر است و نتیجه تلاش برای حل “چرایی”، انتخاب انجام کارهای ارزشمند و مفید و ترک انجام کارهای بی ارزش و غیر مفید خواهد بود.

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
"چرا" یا "چگونه"؟
Description
سخن آخر اینکه به نظر می رسد: ورای فکر کردن و حل مرحله و مسئله "چرایی"؛ کشف انگیزه است،هر چه پاسخ "چرایی" والاتر، ارزشمند تر و حیاتی تر باشد،"چگونگی" آسان تر و ممکن تر است و نتیجه تلاش برای حل "چرایی"، انتخاب انجام کارهای ارزشمند و مفید و ترک انجام کارهای بی ارزش و غیر مفید خواهد بود.
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *