لوگو

مدیران عجول

به نظر شما چرا برخی از مدیران همیشه عجله می کنند و به عنوان مدیران عجول شناخته می شوند؟ چرا اغلب مدیران هر از گاهی در تصمیم گیری های خود دست به عجله بی مورد می زنند؟ آیا شما هم به عنوان یک مدیر، عجول هستید؟ آیا به آسیبهای وارده از ناحیه عجله در تصمیم گیری به اندازه کافی اشراف دارید؟ در این یادداشت نکاتی را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد که تک تک آنها درسهایی هستند که متاسفانه مدیران عجول تا به امروز آنها را یاد نگرفته اند.

۱ـ عجله یک واکنش به کنش گرهای درونی است

از موضوع کسب و کار و مدیریت برای دقایقی دور شویم. در زندگی خصوص نیز گاهی دست به عجله می زنیم و در اغلب اوقات بعدها به این نتیجه می رسیم که عجله هرگز لازم نبوده است اما چرا؟ چون یک کنش درونی مارا وادار می سازد که برای به دست آوردن زودتر یک نفع یا رهایی از یک ضرر، کاری را سریعتر از حالت نرمال انجام دهیم یا تصمیمی را سریع تر از همیشه اتخاذ کنیم. نکته اینجاست که اغلب اوقات، تشخیص این اهمیت و این ضرورت به غلط رخ می دهد و نیز در اغلب اوقات ما در اثر عجله، آسیب می بینیم.

۲ـ مدیریت انجام کارهای مهم غیر فوری است

از نظر طبقه بندی کارها توسط استفان کاوی، کارها به چهار دسته عمده تقسیم می شوند. مهم فوری، مهم غیر فوری، غیر مهم فوری، غیر مهم غیر فوری. وظیفه یک مدیر پرداختن به کارهای مهم غیر فوری است. در این خصوص در محصول مدیر بی نظیر به تفصیل صحبت کرده ام. زمانی که صحبت از کارهای مهم غیر فوری است، به هیچ عنوان نیازی به عجله نیست وظیفه یک مدیر، تصمیم گیری هست. آن هم در خصوص موضوعات پر اهمیت. عجله دشمن تصمیم گیری است چرا که فرصت بررسی تمام جوانب را ضایع می نماید

۳ـ همه اتفاقات سریع، الزاماً صحیح نیستند

این نکته بسیار نکته حساسی است. بسیاری از انسانها می پندارند اگر یک اتفاقی با سرعت رخ دهد، نتایج بهتری به دست می آید. این درحالی است که تجربه عکس این را نشان می دهد. درسی که مدیران عجول نمی دانند این است که نتایج در رفتارها و تصمیمات عجولانه، معمولاً اختلاف فاحش و چشم گیری با نتایجِ تصمیمات و رفتارهای با طمانینه و در کمال آرامش دارد. این درس باید دیر یا زود از سوی شما مدیر عجول آموخته شود. این دیدگاه یک باور ناصحیح و یک برداشت ذهنی غلط است، همین امروز این باور را اصلاح کنید.

۴ـ عجله به یک عادت تبدیل می شود

اگر این روزها در موقعیتهایی قرار می گیرید که مجبور هستید سریع تصمیم بگیرید و سریع واکنش نشان دهید، روزهای خطرناکی را سپری می نمایید. مدیران عجول که امروز عجله آنها آسیب رسان شده است، اغلب این رفتار را به مرور زمان به عادت تبدیل کرده اند،اگر دوست ندارید شما نیز به جمع مدیران عجول بپیوندید، بهتر است با هوشمندی بدانید این روزها چرا و بر سر چه موضوعاتی عجله می کنید، تا با کنترل این رفتار، از تبدیل شدن آن به یک عادت بد، جلوگیری نمایید.

۵ـ کارمندان مدیران عجول را دوست ندارند

پیش تر در یک یادداشت در خصوص این نکته که کارمندان چگونه مدیرانی را دوست دارند با هم گفتگو کردیم. پیشنهاد می کنم حتماً این یادداشت را بخوانید. الان که در این یادداشت در خصوص مدیران عجول صحبت می کنیم، باید این نکته را نیز در نظر بگیریم که کارمندان از آنجایی که معمولاً از ناحیه تصمیمات عجولانه مدیران خود آسیب می بینند، یک نگرانی در درون آنها در خصوص مدیران عجول نهادینه می شود. آنها معمولاً منتظر هستند تا مدیر عجول تصمیم بگیرد تا دیر یا زود آسیب آن را تجربه نمایند.

در آخر

دست آخر به شما دوست گرامی و به شما مدیر عزیز پیشنهاد دارم به هیچ عنوان در هیچ کاری عجله نداشته باشید بار دیگر تکرار می کنم که وظیفه و مسئولیت شما، اتخاذ تصمیم است. هرچه این فرآیند به درستی و به موقع انجام گیرد، به همان اندازه ثمربخش تر خواهد بود.

جهت مشاور ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.

با شماره های زیر ارتباط برقرار بفرمایید:
02177942240-77959675

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

 Instagram :@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *