تشریح بند تصديق محصول خريداري شده در متن ایزو 9001

تشریح بند تصديق محصول خريداري شده در متن ایزو 9001

تشریح بند تصديق محصول خريداري شده در متن ایزو 9001

 

 

تشریح بند_7_4_3 – تصديق محصول خريداري شده

در ادامه مشخصه فنی بیان می دارد که هرگاه سازمان یا مشتری آن قصد داشته باشد که تصدیق را در محل تأمین کننده انجام دهد سازمان باید ترتیبات تصدیق مورد نظر و طریق ترخیص محصول را در اطلاعات خرید ذکر نماید.

تشریح این قسمت

ممکن است سازمان به دلایل مختلف مانند نداشتن دانش، مهارت یا تجهیزات آزمون، کاهش هزینه های انبارداری یا استقرار سیستم درست به موقع بخواهد تصدیق محصولات را در محل تأمین کننده انجام دهد، در این صورت سازمان باید نحوه تصدیق محصول، شامل بیان مشخصاتی که می بایست در محل تأمین کننده تصدیق شوند و نیز چگونگی تصدیق آنها را به هنگام قرارداد یا سفارش گذاری در اطلاعات خرید خود مشخص نماید.

استقرار نماینده

ممکن است سازمان جهت تصدیق در محل، نماینده ای مقیم در محل تأمین کننده مستقر نماید و یا اینکه از خدمات شرکت های بازرسی محصولات به هنگام ارسال محصول از جانب تأمین کننده استفاده نماید،همچنین سازمان باید برای محصولات تصدیق شده در محل تأمین کننده نحوه ترخیص آن را معین نماید.

برای مثال

سازمان باید نحوه قرنطینه این اقلام و جداسازی آنها از اقلام تصدیق نشده، نحوه بسته بندی و برچسب زنی آنها یا نحوه ارسال آنها را مشخص نماید،نکته دیگر این که ممکن است برخی از مشتریان از تأمین کنندگان خود(سازمان) بخواهد که تأیید محصولات را خود در محل تأمین کننده سازمان انجام دهند،برای مثال ممکن است شرکتی تأمین کنندگانی را که اقلام اولیه خود را از خارج از کشور تأمین می کنند، ملزم نماید تا تصدیق محصول تأمین کننده خارج کشور، با حضور کارشناس کیفیت مربوطه صورت پذیرد.

سخن آخر

در حقیقت هدف این الزام اطلاع رسانی به تأمین کننده و کسب موافقت وی جهت حضور نمایندگان سازمان و مشتری در محل تأمین کننده، آمادگی تأمین کننده و انجام اقدامات لازم نظیر تهیه تجهیزات لازم، در جهت سهولت فرآیند تصدیق محصولات خریداری شد قبل از ارسال می باشد،نکته آخر و مهم در خصوص بند7-4-3، عدم اشاره این بند به نگهداری سوابق تصدیق می باشد.

 

جهت مشاور ایزو و مشاوره مدیریت می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس حاصل فرمایید، اگر به دنبال فرا گرفتن مباحث مدیریتی و مشاوره و مطالعه در زمینه بهبود بهره وری می باشید، با ما همراه باشید.

02177942240-77959675

مشاور ایزو 9001 تخصص ماست.

برای مشاوره CE با ما همراه باشید.
در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *