شکست شرکتها در زمینه های گوناگون

شکست شرکتها در زمینه های گوناگون

شکست شرکتها در زمینه های گوناگون

 

 

ایالات متحده آمریکا

در سال 2013 بلومبرگ گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد در ایالات متحده آمریکا از هر 10 کسب‌وکار، هشت مورد پیش از رسیدن به 18‌ماهگی سقوط می‌کنند، این نشان می‌دهد اداره یک کسب‌وکار فارغ از ابعاد آن همیشه یک چالش است. بدون شک هر ایده‌ای برای تبدیل شدن به یک کسب‌وکار موفق و سودآور مسیر طولانی و پر‌مانعی را طی می‌کند. اینکه شما به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار در چه موقعیتی قرار دارید یا چگونه از شرایط حاکم عبور می‌کنید و این مسیر شما را درچه موقعیتی قرار می‌دهد، همگی وابسته به تصمیمات و قدم‌های خودتان است.

نظام‌های اقتصادی

در بسیاری از نظام‌های اقتصادی شرایط به‌گونه‌ای تعبیه و طراحی می‌شود که بنگاه با حداقل چالش‌های محیطی مواجه است، با این حال در چنین نظام‌هایی هم تغییرات مداوم فضای حاکم بر کسب‌وکار نظیر وجود رقبا، بحران‌های اقتصادی و سیاسی، بازار مصرف و موارد این‌چنینی قابل حذف نیست، در کشورهای در حال گذار نیز عوامل متعدد بیرونی نظیر قوانین و مقررات، دخالت‌های دولتی و ریسک‌های سیاسی بر این مهم تاثیر می‌گذارند.

گروه دوم

حال آنکه در گروه دوم به دلیل ضعف‌های ساختاری شدت اثر نوسانات به میزان قابل توجهی نسبت به گروه اول بیشتر است. با این حال بنگاه‌های اقتصادی همانند قلعه فرمانروایی یک کارآفرین از قوام و ثبات داخلی تغذیه می‌کنن،در اداره یک کسب‌وکار عوامل داخلی وجود دارند که می‌تواند ضامن بقای آن حتی در بحرانی‌ترین شرایط باشد.

مصائب یک فرمانده

مدیرعامل (مدیر اجرایی / مالک) یک کسب‌وکار به‌عنوان یک فرمانده ملزم به مدیریت نهاد زیردست خود است. در فرهنگ ما که در غالب بنگاه‌های بخش خصوصی (به‌خصوص با سایز کوچک و متوسط) مالکیت منطبق بر مدیریت (یا حداکثر کسب‌وکار خانوادگی) است این مساله اهمیت دوچندان دارد.

محدودیت منابع

بنیانگذار هر کسب‌وکار جدای از اهداف متعالی و دلایل خود برای برپایی آن، بر حسب موقعیت زمانی (یا مکانی) و محدودیت منابع چارچوبی را برای شکل‌دهی سازمان خود در نظر می‌گیرد. اغلب بنیانگذاران به‌رغم توجه و تاکید بر هدف خود سعی می‌کنند از الگوهای موفق و نزدیک به ایده خود در طراحی سازمان استفاده کنند؛ رهبری صحیح سازمان، توجه به نقاط مثبت و منفی رویه‌های موجود و انگیزش درست سازمان از مسوولیت‌های مدیری است که قصد دارد مجموعه تحت امر خود را از بحران‌ها به سلامت عبور دهد. آنچه غالب کسب‌وکارهای در حال افول با آن مواجه‌اند در قدم اول شاید همین افتراق اهداف رهبری سازمان از مسیر باشد.

نقشه راه

راهبرد یک سازمان در دستیابی به اهداف کلان تعریف‌شده، طرح‌ریزی نحوه مواجهه و تعامل با شرایط در پیش رو و آینده‌نگری (مبتنی بر آینده‌پژوهی) نقش مستقیمی در چگونگی رشد و سقوط سازمان دارد. آنچه در دنیای امروز به‌عنوان استراتژی سازمان در نظر گرفته می‌شود مشتمل بر تدوین یک برنامه کامل و جامع برای هدایت آن، تامین و تخصیص منابع و در نهایت چارچوبی در جهت تعریف گام به گام اهداف کوتاه‌مدت و میان‌مدت است.

سازمان‌های فاقد استراتژی

سازمان‌های فاقد استراتژی مدون آستانه تحمل خطرپذیری کمتری دارند و در صورت مواجهه با مشکلات امکان شکست بیشتری خواهند داشت، این را نیز نباید فراموش کرد که به لطف تغییرات مداوم و گسترده در مناسبات اقتصادی و سیاسی داخلی و جهانی هدف‌گذاری سازمان‌ها باید به‌گونه‌ای داینامیک و انعطاف‌پذیر باشد و در بسیاری موارد با در دست داشتن طرح جایگزین (پلن B) سطح آمادگی سازمان را در مواجهه با شرایط مختلف تقویت کند.

استراتژی توسعه‌یافته

سرمایه یک فعال اقتصادی (پول، نیروی انسانی و زمان) در صورت تبعیت از مسیر حرکت در چارچوب یک استراتژی توسعه‌یافته می‌تواند کمترین آسیب را از فشارهای بیرونی متحمل شود و خود او با تمسک به این استراتژی می‌تواند ناخدای موفقی در عبور از بحران‌ها باشد.

لشگری از جنگاوران

جک ولش، مدیرعامل اسبق جنرال الکتریک و از اسطوره‌های مدیریت معتقد است «منابع انسانی نیروی محرکه‌ای است که تیم برنده را تعیین می‌کند» نیروی انسانی متخصص و ماهر و شرح وظایف صحیح که منتج به سپردن کار درست به فرد درست می‌شود، دو روی یک سکه‌اند.

عدم استفاده از نیروی انسانی

بسیاری از شرکت‌ها با عدم استفاده از نیروی انسانی ماهر یا عدم سرمایه‌گذاری در آموزش نیروی انسانی موجود مسیر اشتباهی را در پیش می‌گیرند که در زمان روبه‌رو شدن با بحران‌ها دست آنها را در مبارزه با شرایط و بقای شرکت خالی می‌گذارد.

سرمایه‌های انسانی

توسعه سرمایه‌های انسانی، به‌ویژه در دنیای امروز شاید مهم‌ترین برگ برنده برای بنگاه‌های اقتصادی در رقابت با یکدیگر باشد،در کنار این نظام ارزیابی شغلی کارمندان و ایجاد مشوق‌های انگیزشی برای استفاده حداکثری از توان قابل ارائه و همچنین شفافیت در شرح مسوولیت‌ها فارغ از محدودیت‌های مدیریت و فرهنگ سنتی، در کنار تامین ابزاری اجرای کار درست ضامن استفاده بهینه از نیروی انسانی است.

 

جهت مشاوره ایزو و مشاوره مدیریت می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس حاصل فرمایید، اگر به دنبال فرا گرفتن مباحث مدیریتی و مشاوره و مطالعه در زمینه بهبود بهره وری می باشید، با ما همراه باشید.

02177942240-77959675

مشاور ایزو 9001 تخصص ماست.

برای مشاوره CE با ما همراه باشید.
در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *