آشنایی با سیستم‌های اطلاعات

در این مطلب سیستم های اطلاعات و سیستم های اطلاعات سازمانی تعریف می‌شوند و انواع معمول سیستم های اطلاعات سازمانی شامل سیستم‌ پردازش مبادلات، سیستم اطلاعات مدیریت و سیستم پشتیبان تصمیم‌گیری شرح داده می‌شوند.

كلیدواژه(ها) : سیستم اطلاعات؛ سیستم اطلاعاتی؛ سیستم اطلاعات سازمانی؛ سیستم پردازش مبادلات (TPS)؛ سیستم اطلاعات مدیریت (MIS)؛ سیستم پشتیبان تصمیم‌گیری (DSS)

۱- تعریف سیستم‌های اطلاعات

سیستم اطلاعات۱ عبارت است از یك سیستم كامل طراحی شده برای تولید، جمع‌آوری، سازماندهی، ذخیره، بازیابی و اشاعه اطلاعات در یك مؤسسه، سازمان یا هر حوزه تعریف شده دیگر از جامعه.

سیستم اطلاعات سازمانی۲ یك سیستم اطلاعات برای كار بر روی اطلاعاتی است كه به خود سازمان مربوط می‌شوند. اگر سازمانی كار تولید، جمع‌آوری و اشاعه اطلاعات آماری جمعیت كشور را به عهده دارد و برای این وظیفه از یك سیستم‌ اطلاعات استفاده می‌كند این سیستم اطلاعات، یك سیستم اطلاعات سازمانی نیست اما سیستم اطلاعات نیروی انسانی یا سیستم حسابداری این سازمان از جمله سیستم‌های اطلاعات سازمانی آن محسوب می‌شوند.

سیستم‌های اطلاعات سازمانی برای سه مورد انجام عملیات، كنترل عملیات، و تصمیم‌گیری در سازمانها استفاده می‌شوند. سیستم‌های اطلاعات سازمانی می‌توانند به صورت دستی یا كامپیوتری یا تركیبی از دستی و كامپیوتری اجرا شوند.

۲- انواع معمول سیستم‌های اطلاعات سازمانی عبارتند از:

سیستم‌ پردازش مبادلات۳: سیستم‌های اطلاعات سازمانی كه از طریق تعریف فرایندها و رویه‌ها و پردازش اطلاعات، انجام و كنترل عملیات سازمان را به عهده می‌گیرند. سیستم‌های انبارداری، كارگزینی، حسابداری، تداركات، مدیریت قراردادها، فروش، كنترل موجودی، اموال، پشنهادات داخلی، مدیریت نظرات مشتریان، آموزش و . . . سیستم‌های پردازش عملیات هستند.

سیستم اطلاعات مدیریت۴: گونه‌ای از سیستم‌های اطلاعات سازمانی كامپیوتری كه اطلاعات داخلی سازمان را از سیستم‌های پردازش عملیات می‌گیرند و آنها را در قالب‌های بامعنی و مفید به عنوان گزارش‌های مدیریت خلاصه می‌كنند تا در انجام وظایف مدیریتی مانند كنترل و تصمیم‌گیری استفاده شوند.

سیستم پشتیبان تصمیم‌گیری۵: گونه‌ای از سیستم‌های اطلاعات سازمانی كامپیوتری كه در تصمیم‌گیریهای نیازمند مدلسازی، فرمولبندی، محاسبه، مقایسه، انتخاب بهترین گزینه یا پیش‌بینی سناریوهای محتمل به مدیریت كمك می‌كنند.

تحلیل و طراحی سیستم‌های اطلاعات، تخصصی است كه با استفاده از آن یك سیستم اطلاعات سازمانی تعریف، تحلیل، طراحی و اجرا می‌شود.

شما با مقاله آشنایی با سیستم‌های اطلاعات با ما همراه می باشید.

مدیریت اطلاعات : امروزه نقش ، اهمیت و جایگاه اطلاعات برای همگان بدیهی است . گردش مناسب و انتقال صحیح اطلاعات باعث می‌شود تا فرایندها موثرتر و كاراتر گشته و مدیریت آنها آسان‌تر گردد . در  این بحث  -همانگونه كه گفته شد- اهمیت موضوع هماهنگی در فعالیتها بسیار حائز اهمیت است . این نكته در بحث مدیریت اطلاعات در زنجیره ، مدیریت سیستمهای اطلاعاتی و انتقال اطلاعات نیز صحت دارد . مدیریت اطلاعات هماهنگ و مناسب میان شركا باعث خواهد شد تا تاثیرات فزاینده‌ای در سرعت ، دقت ، كیفیت و جنبه‌های دیگر وجود داشته باشد . مدیریت صحیح اطلاعات موجب هماهنگی بیشتر در زنجیره خواهد شد.

رایج‌ترین انواع سیستم‌های اطلاعاتی در یک سازمان چیست؟

درحالی‌که چندین نسخه مختلف از مدل هرم سیستم‌های اطلاعاتی وجود دارد، رایج‌ترین مدل، مدل چهار سطحی است که بر اساس افرادی که از سیستم‌ها استفاده می‌کنند، سطح‌بندی می‌شود. اساس طبقه‌بندی، افرادی هستند که از سیستم‌های اطلاعاتی استفاده می‌کنند بدان معنی است که بسیاری از ویژگی‌های دیگر مانند ماهیت کار و الزامات اطلاعاتی، کم و بیش به طور خودکار از حساب کاربری گرفته شده است.

سیستم‌های پشتیبانی تصمیم (Decision Support Systems – DSSs)

این سیستم‌‌‌ها جهت اجرای مدل‌‌‌های پیچیده‌‌‌ی آماری و ریاضی، تحلیل داده‌‌‌ها و پشتیبانی از تصمیم مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرند. ورودی این سیستم‌‌‌ها حجم داده‌‌‌های کم، پردازش همراه با تعامل با کاربر، خروجی حاصل از تحلیل تصمیم می‌باشد و کاربران آن پرسنل حرفه‌‌‌ای سازمان هستند. DSSها جهت تصمیم‌‌‌گیری در مواقعی که سابقه وجود ندارد، استفاده می‌‌‌شوند و نتایج به دست آمده از آن‌ها مدیران را در اخذ تصمیمات منحصربه‌فرد که غیر ساخت‌‌‌یافته یا نیمه ساخت‌‌‌یافته هستند، یاری می‌نماید، در عمل هوشمندی مدیران یا کارکنان حرفه‌‌‌ای را با قابلیت‌های کامپیوتری ادغام کرده تا کیفیت تصمیمات را بهبود بخشد.

برخی از نمونه‌های DSS

–سیستم‌های پشتیبانی تصمیم گروه (GDSS)
–پشتیبانی کامپیوتری کار گروهی (CSCW)
–سیستم‌های حمل‌ونقل
–سیستم‌های برنامه‌ریزی مالی

نقش DSS

–تصمیمات ساخت‌یافته یا نیمه ساخت‌یافته پشتیبانی
–ظرفیت‌های تحلیلی و یا مدل‌سازی
–مورد استفاده توسط سطوح مدیریتی ارشد

 

برای مشاوره ایزو 27001 با آریان گستر تماس بگیرید.

02177942240-02177959675

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *