4 گام برای نابودی سندرم ایمپاستر

4 گام برای نابودی سندرم ایمپاستر

4 گام برای نابودی سندرم ایمپاستر را می توانید در متن زیر مشاهده بفرمایید:

 

 

بیشتر 19 ساله ها از اینکه صاحب سهم کوچکی از سهام گوگل باشند خوشحال می‌شوند. وقتی من 19 ساله بودم، درست برای همین شرکت در مانتین ویو واقع در کالیفرنیا کار می‌کردم. جایگاهم خیلی بزرگ نبود، اما با این حال، باید از موفقیتم بسیار خوشحال می‌بودم، اینطور نیست؟

فرد با استعداد

اصلا اینطور نبود با وجود آن همه فرد با استعداد در اطرافمان، احساس می‌کردیم به آنجا تعلق نداریم حتی با وجود خواندن تعریف و تمجیدهایی که از من در اولین بررسی سالانه‌ وجود داشت، جایگاه خودمان را زیر سوال می‌بردیم. پشت میز خود می‌نشستیم، به صفحه نمایش خیره می‌شدیم، و همه نظراتی که در اسناد نوشته بودند “نیاز به بهبود” را تحلیل می‌کردیم برای ما، هر کدام از آنها مدرکی برای این بود که آنها بی کفایتی ما را دریافته اند،همانند بسیاری از افراد موفق، به خصوص زنان، ما دچار سندرم ایمپاستر شده بودیم، حسی بی‌منطق از ناکفایتی.

شناخت سندرم ایمپاستر

اولین تعاریف سندرم ایمپاستر را اساتید دانشگاه ایالتی جورجیا، پائولین رز کلنس و سوزان ایمس در سال 1978 منتشر کردند این سندرم می‌تواند باعث تضعیف اعتماد به نفس شما شده، شما را در تصمیم گیری دچار تردید کرده،و کسب و کار شما را به نابودی بکشاند این سندرم عوارضی جسمی و روحی دارد که معمولا با اضطراب، افسردگی، و خستگی در عدم توانایی در برآوردن استانداردهای درونی کمال خود را نشان می‌دهد.

70 درصد مردم

در واقع، 70 درصد مردم چه زن چه مرد حداقل یکبار در دوره زندگی حرفه‌ای خود این پدیده را تجربه کرده‌اند مطالعه اخیری که در بریتانیا انجام شده نشان داد که یک سوم از نسل هزاره بریتانیا از این پدیده رنج می‌برند،اما این مسأله تنها منحصر به افراد عادی نیست. بر افراد مشهور نیز تأثیر می‌گذارد نویسنده مشهور مایا انجلو، مدیر فیسبوک شریل سندبرگ، اما واتسون بازیگر، و حتی البرت انیشتین همگی دچار چنین چیزی شده ‌اند.

چگونه با سندرم ایمپاستر مبارزه کنید؟

برای مدتی، سندرم ایمپاستر من مانع پیشرفتم بود. پس از آن بررسی سالانه اول، بیش از اندازه کمال‌گرا شده بودیم و بر جزئیات کوچک حساس شده بودیم، که همین مسأله باعث کند شدن روند کاری ما شده بود خوشبختانه، متوجه ماجرا شدیم و تصمیم گرفتیم کاری در این باره انجام دهیم.

این چهار گام کلید رهایی ما بود:

 

۱. ریشه مشکل را بشناسید

حس ترس یا تردید به خود می‌تواند ریشه در کودکی شما داشته باشد اما تجزیه دقیق آنها می‌تواند گره از مشکل باز کند خواهید دید که آنها یا کاملا غیرمنطقی بوده و یا آنقدر که فکرش را می‌کردید بزرگ نبودند شاید واقعا دلیل اینکه نمی‌توانید کارتان را انجام دهید ترس شما نیست؛ فقط اینکه نمی‌توانید با مهلت پایان مشخصی کار کنید.

۲. نظر یکی از دوستان خود را بپرسید

به خاطر داشته باشید که تصویر شما از خودتان لزوما همان چیزی نیست که دیگران می‌بینند هم اتاقی دانشگاه‌تان – یا بهتر از آن، مادرتان – راجع به توانایی‌های شما چه می‌گویند؟ ار آنها راجع به نقاط قوت، مهارت‌ها، و دستاوردهای بزرگ خود بپرسید.

۳. شبکه‌ای از افراد معتمد تشکیل دهید

کلید ما در اینجا “معتمد” است به آنها اعتماد کنید تا هنگامی که بدترین حال ممکن را دارید آنچه را که واقعا در شما می‌بینند را بگویند زمانی که به شما می‌گویند که اگر به تعطیلات بروید مشکلی پیش نمی‌آید به آنها اعتماد کنید. داشتن شبکه‌ای مطمئن باعث آرامش شما می‌شود، به خصوص وقتی که حس می‌کنید با کفشی پاشنه بلند بر روی سیم قدم می‌زنید.

۴. بر خودتان سرمایه گذاری کنید

تعیین کننده ارزش نهایی شما خودتان هستید. کار شما، تعداد دوستان فیسبوک‌تان، و حتی درآمد سالانه شما ارزش شما را تعیین نمی‌کند. چنانچه ستاره سینما لنا دانهم که دچار سندرم ایمپاستر است دریافته تصمیمات او راجع به میزان خوابی که “لایقش بود” و اینکه به خود “اجازه می‌داد” تا آخر هفته‌ها از کار دست بکشد کاملا به خود او بستگی داشت.

سندرم ایمپاستر جلو بزنید

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، نمی‌توانید از سندرم ایمپاستر جلو بزنید هیچگونه اعتباربخشی خارجی نمی‌تواند آن را درمان کند تغییر تنها از درون حاصل می‌شود در سخنان نویسنده و آموزگار معنوی ماریان ویلیامسون تعمق کنید: ” عمیق‌ترین ترس ما این نیست که ما صلاحیت کافی را نداریم عمیق‌ترین ترس ما این است که ما فراتر از اندازه قدرتمند هستیم.”ما از خودمان می‌پرسیم “من که باشم که بخواهم باهوش، زیبا، با استعداد و بهترین باشم؟ ” در واقع، چرا نباشید؟!

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره EFQM با آریان گستر

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
4 گام برای نابودی سندرم "ایمپاستر"
Description
همانطور که قبلا نیز اشاره شد، نمی‌توانید از سندرم ایمپاستر جلو بزنید هیچگونه اعتباربخشی خارجی نمی‌تواند آن را درمان کند تغییر تنها از درون حاصل می‌شود در سخنان نویسنده و آموزگار معنوی ماریان ویلیامسون تعمق کنید: " عمیق‌ترین ترس ما این نیست که ما صلاحیت کافی را نداریم عمیق‌ترین ترس ما این است که ما فراتر از اندازه قدرتمند هستیم."ما از خودمان می‌پرسیم "من که باشم که بخواهم باهوش، زیبا، با استعداد و بهترین باشم؟ " در واقع، چرا نباشید؟!
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو صدور ایزو صدور گواهی ایزو گواهینامه ایزو ایزو 9001:2015 Cb ایزو 'گواهینامه CE' دوره آموزشی ایزو دوره سرممیزی ایزو 9001 'استاندارد CE'