مزایای رقابتی و تاثیر ایزو 14001

مزایای رقابتی و تاثیر ایزو 14001

آیا به محیط زیست پرداخته می شود؟

مزایای رقابتی و تاثیر ایزو 14001
نواوری زیست محیطی یک ابزار مهم برای کمک به شرکت‌ها برای کاهش تاثیر زیست‌محیطی آن‌ها و کسب مزیت رقابتی در محیط‌های رقابتی فزاینده است. علی‌رغم تحقیقات اخیر در این زمینه ، یافته‌های مربوط به رابطه بین نواوری زیست محیطی و عملکرد شرکت همچنان متناقض و ناقص است. هدف این مطالعه روشن کردن این رابطه با گنجاندن مزایای رقابتی به عنوان واسطه بین نواوری زیست محیطی و عملکرد شرکت است. این مطالعه نشان می‌دهد که مزایای رقابتی میانجی و تقویت رابطه بین نواوری زیست محیطی و عملکرد شرکت است. علاوه بر این ، نتایج نشان می‌دهد که ایزو 14001 علاوه بر اینکه بر مزایای رقابتی تاثیر می‌گذارد منجر به مزایای رقابتی بزرگتری می‌شود، درحالی که ارتباط بین ISO۱۴۰۰۱ و عملکرد شرکت به لحاظ آماری قابل‌توجه نیست.
بحث در حال انجام در مورد اینکه آیا به محیط زیست پرداخته می شود با فرضیه پورتر شروع شد و تا بحال برای چندین دهه ادامه داشته است. فرضیه پورتر بیان می کند که رعایت قوانین و مقررات باعث نوآوری می شود، به این ترتیب شرکت ها می توانند مزایای دوگانه حفاظت از محیط زیست و عملکرد کسب و کار را افزایش دهند. تا کنون، بسیاری از کارهای تحقیقاتی دریافتند که نوآوری در اقتصاد، به نفع شرکت ها بوده و در نتیجه عملکرد سازمانی را بهتر می کند. نتایج مثبتی در رابطه با ماحصل نواوری زیست محیطی یافت شده است و برای نواوری زیست محیطی فرایندی و سازمانی برخی محققان به نتیجه گیری های مختلفی رسیده اند. رابطه منفی بین نواوری زیست محیطی و عملکرد شرکت در زمان کوتاه یافت شد. (پژوهشگران) دریافتند که رابطه بین عملکرد مالی و عملکرد محیطی پس از یک سال منفی بوده و بعد از دوسال، مثبت
می گردد. علاوه بر این، یافته های مخلوط در اثر نتایج به دست آمده از یک متا آنالیز شامل 37 اثر تجربی است. (نتایج)نشان داد که رابطه بین عملکرد محیطی و عملکرد مالی غیرقابل حل است؛ نیمی از مطالعات نشان داده اند که اثر مثبت است، در حالی که بقیه تاثیر منفی یا ناچیزی پیدا می کنند. به طور دقیق تر، به نظر میرسد که همه انواع نوآوریهای زیست محیطی، تاثیر مثبتی روی عملکرد شرکت ندارد. یافته های تحقیق گذشته یافته های تحقیق گذشته نشان می دهد که تنها نوآوری هایی که باعث افزایش بهره وری منابع مالی شرکت ها می شود، عملکرد و رقابت را بهبود می بخشد، در حالیکه کاهش نوآوری های اقتصادی (مانند پایان فناوری های خطوط لوله)، مانع هر دو می گردد.

برای مشاور ایزو و مشاوره استراتژی با کارشناسان آریان گستر تماس حاصل فرمایید.

مشاوره EFQM  و تعالی سازمانی تخصص ماست.

021-77942240-77959675

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *