تکنیک (Crashing)

تکنیک (Crashing)

 

 

 

فرض کنید در پروژه ای که مدیر آن هستید به دلیل تاخیرات قبلی پیش بینی می شود پایان پروژه سه ماه دیرتر از پایان برنامه ریزی محقق شود در این هنگام اگر مجاز به تاخیر نباشید می بایست برنامه ریزی ادامه پروژه را به گونه ای تغییر دهید که پروژه در زمان مقرر پایان یابد با ادبیات PMBOK باید پروژه فشرده (Compress) شود که یکی از اصلی ترین تکنیک های آن Crashing می باشد.

فشرده سازی برنامه زمانبندی

تکنیک Crashing در فشرده سازی برنامه زمانبندی به معنی این است که تاریخ انتهای پروژه بدون تغییر باقی می ماند و بنابراین می بایست از تمامی توان منابع موجود جهت استفاده در مسیر بحرانی پروژه استفاده شود. حتی اگر منابع و نیروهای اضافی آنقدر صلاحیت و کارایی لازم را نداشته باشند باز تخصیص نیروی بیشتر به فعالیت های مندرج در مسیر بحرانی ضروری می باشد.

مدیر پروژه

اگر چه ذکر این نکته ضروری است که مدیر پروژه می بایست کاملاً هوشیار باشد تا با حداقل هزینه، به زمانبندی دلخواه دست یابد برای مثال اگر یک فرد به یک فعالیت 10 روزه اختصاص داده شود، می بایست حتماً کنترل شود که آیا اضافه نمودن یک فرد دیگر می تواند زمان انجام آن فعالیت را کاهش دهد یا خیر. حتی اگر نیروی دوم به اندازه نیروی اول کارایی لازم را نداشته و در مجموع فقط قادر باشد دو روز در زمان انجام فعالیت صرفه جویی نماید، این امر می بایست اتفاق بیفتد.

اختصاص یک نیروی جدید

اما به صورت معمول اختصاص یک نیروی جدید برای 8 روز کار جهت صرفه جویی در 2 روز منطقی نیست. اما ممکن است آنقدر زمان انتهایی پروژه و تعهدات ارائه شده مهم باشد که مدیر پروژه چنین تصمیم سود/هزینه ای را اتخاذ نماید. سایر منابع اضافی تیم پروژه ممکن است از درون همان تیم پروژه یا از سایر منابع بیرون از آن تامین گردند.

سخن آخر

یکی از اهداف Crashing کاهش هزینه های اضافی پروژه می باشد. اما تمایل به انجام پروژه جلوتر از برنامه زمانی خود یا رسیدن به زمان انتهایی بدون تاخی، معمولاً با تخصیص هزینه های اضافی همراه است بنابراین اگر فاکتور هزینه در پروژه خیلی مهم نباشد استفاده از تکنیک Crashing می تواند در فشرده سازی زمان پروژه مورد استفاده قرار گیرد.

 

جهت مشاوره ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.
02177942240-77959675

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
تکنیک (Crashing)
Description
فشرده سازی برنامه زمانبندیتکنیک Crashing در فشرده سازی برنامه زمانبندی به معنی این است که تاریخ انتهای پروژه بدون تغییر باقی می ماند و بنابراین می بایست از تمامی توان منابع موجود جهت استفاده در مسیر بحرانی پروژه استفاده شود. حتی اگر منابع و نیروهای اضافی آنقدر صلاحیت و کارایی لازم را نداشته باشند باز تخصیص نیروی بیشتر به فعالیت های مندرج در مسیر بحرانی ضروری می باشد.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو