تصمیم‌گیری بهتر

آشنایی با چک لیست ORAPAPA برای تصمیم‌گیری بهتر

آشنایی با چک لیست ORAPAPA برای تصمیم‌گیری بهتر را می توانید در متن زیر مطالعه بفرمایید:

 

 

سرواژه‌ی ORAPAPA هفت عامل کلیدی را که باید در تصمیمات مهم به آنها توجه کنید، برجسته می‌کند. این سرواژه از حرف نخست عبارات زیر تشکیل شده است:

-Opportunities (فرصت‌ها)
-Risks (ریسک‌ها)
-Alternatives and improvements (جایگزین‌ها و اصلاحات)
-Past experience (تجارب قبلی)
-Analysis (تجزیه و تحلیل)
-People (افراد)
-Alignment and ethics (هم‌راستایی و اصول اخلاقی)

دید مناسبی از تصمیم‌

در واقع ORAPAPA دید مناسبی از تصمیم‌تان به شما می‌دهد، زیرا شما را ترغیب می‌کند تا از چشم‌اندازهای مختلفی به آن نگاه کنید این روش به شما اجازه می‌دهد تا سبک تفکر معمول خود را کنار بزنید و از سوگیریهای رایج در تصمیم‌گیری اجتناب کنید تا عوامل مهم را جا نیندازید.

تصمیم‌گیری گروهی

همچنین به افراد درگیر در تصمیم‌گیری گروهی اجازه می‌دهد تا حتی در مواقعی که دیدگاه‌شان با اکثریت متفاوت است، نظرات‌ خود را بیان کنند. این امر ناسازگاری را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند تا دچار تفکر گروهی نشوید.

فرصت‌ها

اولین قدم‌، توجه به نکات مثبت تصمیم مربوطه است. اگر پیش بروید، چه فرصت‌هایی ایجاد می‌شوند و این فرصت‌ها چه منافعی برای شما یا سازمان‌تان به ارمغان خواهند آورد؟ پیامدهای مطلوب آن چه هستند؟

ریسک‌ها

در قدم بعدی، به نکات منفی توجه کنید. ضعف‌ها یا اشکالات تصمیم‌تان چه هستند؟ پیامدهای نامطلوب کدام‌ها هستند؟ چه اشکالی ممکن است پیش بیاید؟

جایگزین‌ها و اصلاحات

چه انتخاب‌های دیگری در دسترس هستند؟ چگونه می‌توانید فرصت‌ها را به حداکثر و ریسک‌ها را به حداقل برسانید؟ چگونه می‌توانید وضعیت را طوری بهبود بخشید که با مشکل‌تان برخورد مؤثرتری داشته باشد؟

تجارب گذشته

سپس بررسی کنید که آیا کسی در داخل یا خارج از سازمان شما نیز قبلا چنین کاری انجام داده است یا نه.

تجزیه و تحلیل

حالا داده‌هایی را که برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنید، بررسی نمایید.

افراد

برای این عنصر، دیدگاه‌ دیگران را هم مورد توجه قرار دهید. ذی‌نفعان مربوطه چه عقیده‌ای درباره‌ی این تصمیم دارند؟ این تصمیم چه حسی در آنها ایجاد می‌کند؟

هم‌راستایی و اصول اخلاقی

شما باید درباره‌ی چگونگی سازگاری تصمیم‌ خود با استراتژی‌ها و قابلیت‌های کلی سازمان و فرهنگ آن نیز فکر کنید. آیا با ارزش‌ها و بیانیه‌ی مأموریت شرکت‌تان هم‌راستاست؟آیا اخلاقی است؟

 

 

جهت مشاوره ایزو 45001 در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره در امر مدیریت ریسک با آریان گستر

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

مشاور ایزو

Summary
Article Name
آشنایی با چک لیست ORAPAPA
Description
هم‌راستایی و اصول اخلاقی شما باید درباره‌ی چگونگی سازگاری تصمیم‌ خود با استراتژی‌ها و قابلیت‌های کلی سازمان و فرهنگ آن نیز فکر کنید. آیا با ارزش‌ها و بیانیه‌ی مأموریت شرکت‌تان هم‌راستاست؟آیا اخلاقی است؟
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو صدور ایزو صدور گواهی ایزو گواهینامه ایزو ایزو 9001:2015 Cb ایزو 'گواهینامه CE' دوره آموزشی ایزو دوره سرممیزی ایزو 9001 'استاندارد CE'