مرزهای روانی یکدیگر را محترم بشماریم

مرزهای روانی یکدیگر را محترم بشماریم

 

 

حرمت نفس یا احترام

واژه self respect معادل فارسی حرمت نفس یا احترام به خود است. واژه “احترام” ریشه در کلمه “حریم ” دارد که اصطلاح “مرز روانی” در روانشناسی، را به نوعی می توان مترادف آن دانست.

واجد مرز

روان انسان همانند بدن او واجد مرز می باشد همانگونه که جسم انسان مرزهای مشخصی به نام پوست و مخاط دارد، روان نیز قلمروی خاص خود را دارد در روانکاوی به این قلمرو، مرز من (ego boundry ) گفته می شود.

تجاوز به مرزهای جسمی فرد دیگر

همانگونه که هیچ فردی حق تجاوز به مرزهای جسمی فرد دیگر را ندارد،تجاوز به مرزهای روانی فرد دیگر، می تواند اشکال مختلفی به خود گیرد. مثل “هر گونه توهین، تعیین تکلیف بیش از حد برای دیگری، کنترل، سلطه گری، کنجکاوی و سرک کشیدن در زندگی خصوصی دیگران، پرسیدن سوالات زیاد و بی مورد، بازی دادن یا دستکاری روانی فرد دیگر با اعمالی چون ایجاد احساس گناه، ترس یا هر نوع عمل دیگر”انسان محترم انسانی است که خود سرشار از احساس احترام و عزت نفس باشد چنین فردی نه به مرزهای روانی دیگران تجاوز می کند و نه اجازه می دهد که دیگران به مرزهای روانیش تجاوز کنند.

سخن آخر

مرز روانی مشابه مرزهای یک کشور است همانگونه که وظیفه مرزبانان یک کشور، حفاظت از مرزهای آن کشور است، مرزهای روانی هر فرد نیز باید توسط او حفاظت شوند این حفاظت و مرزبانی می تواند یک حالت نگاه، ژست بدنی، گفتن یک جمله صریح و مودبانه، ترک اتاق و عوض کردن صحبت باشد.

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره در امر مدیریت با آریان گستر

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
مرزهای روانی
Description
سخن آخرمرز روانی مشابه مرزهای یک کشور است همانگونه که وظیفه مرزبانان یک کشور، حفاظت از مرزهای آن کشور است، مرزهای روانی هر فرد نیز باید توسط او حفاظت شوند این حفاظت و مرزبانی می تواند یک حالت نگاه، ژست بدنی، گفتن یک جمله صریح و مودبانه، ترک اتاق و عوض کردن صحبت باشد.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو صدور ایزو صدور گواهی ایزو گواهینامه ایزو ایزو 9001:2015 Cb ایزو 'گواهینامه CE' دوره آموزشی ایزو دوره سرممیزی ایزو 9001 'استاندارد CE'