دام هایی بر سر راه نوآوری

دام هایی بر سر راه نوآوری-قسمت ا

 

 

 

تعصبات شناختی مخرب خلاقیت

فردا به محض این که به محل کارتان رسیدید مدیران بازاریابی، استراتژی، توسعه محصول و یا مدیران حوزه های دیگر را احضار کنید و از آنان بپرسید:اگر شما جای خدمه کشتی تایتانیک بودید، چه سناریویی را برای نجات جان مسافران ارائه می کردید؟آنان در ارائه سناریوهای نجات، دچار همان نقطه کوری خواهند شد که کاپیتان و گردانندگان کشتی تایتانیک به آن مبتلا بودند. نه تنها خدمه کشتی تایتانیک و مدیران زیر دست شما، بلکه بیشتر مدیران کسب و کار دچار عارضه نقاط کور خلاقیت هستند.

کشتی تایتانیک

کشتی تایتانیک در نیمه شب 14 آوریل 1912 در یک سانحه پیش بینی نشده به کوه یخی برخورد کرد که سر از آب بیرون آورده و ظاهر آن هویدا بود گرچه 400 فوت نیز در زیر آب امتداد داشت از 2200 مسافر و خدمه کشتی فقط 705 نفر که به قایق های نجات انتقال یافتند جان سالم به در بردند کشتی غول پیکر در زمان دوساعت و چهل دقیقه به زیر آب رفت اگر کاپیتان و راهبران کشتی به وجود کوه یخ فکر کرده بودند، یکی از راه ها هدایت کشتی به نزدیک کوه یخ بود تا در صورت احتمال برخورد، و یا شدت ضعیف برخورد، مسافران بتوانند روی صخره های بیرون زده از آب مستقر شوند و یا شاید قبل از آن مسیر را به اندازه کافی منحرف می کردند.

رفتارهای سنتی و شرطی

حدود 60 سال قبل از حادثه تایتانیک، در مسير ايرلند به كانادا از 176 مسافر یک کشتی، 127 نفر با چسبیدن به صخره های یخ شناور در آب نجات یافتند. پس چنین تجربه ای وجود داشته است تصور چنین راه هایی برای نجات بیش از حد سخت است. وحشتناک تر از آن، ندیدن کوه یخ است در دنیای دریانوردی و کشتیرانی آن هم در اقیانوس اطلس شمالی وجود کوه یخ اجتناب ناپذیر است چگونه است که چنین هیولایی از چشمان هدایت گران کشتی دور ماند؟علت در وجود سوگیری های شناختی در افراد به دلیل عادت به تکرار کارها و رفتارهای سنتی و شرطی شده ای است که بزرگترین و مشهود ترین موانع را از دیدگاه افراد پنهان می كند.

مشاوره های روان شناسی

مشاوره های روان شناسی فقط مخصوص زوج ها، خانواده ها و جوانان نیست. رهبران و مدیران کسب و کارها به مراتب نیاز بیشتر و عمیق تری به مشاوره های روان شناسانه دارند پژوهشگران هاروارد بیزینس ریویو طی سال ها بررسی و تحقیق به نتایج مفیدی درشناسایی و معرفی دام های نوآوری رسیده اند.

سوگیری های شناختی

آن ها فنون و روش هایی را برای غلبه بر این نقاط کور و سوگیری های شناختی ارائه کرده اند. اگر قرار باشد محصولات وخدمات جدید طراحی و تولید و ارائه شوند؛ اگر قرار باشد محصولات و خدمات موجود با کاربری های جدید مورد استفاده قرار گیرند و اگر قرار باشد در رویارویی با تهدید های رقابتی مشارکتی مؤثر از طرف مدیران زیر دست خود داشته باشید؛ باید با مهارت های مدیریت خلاقیت آشنا شوید نیازی به قهرمان بازی و یا داشتن استعداد های ویژه و خدادادی نیست تا بتوانید با این ابزارها آشنا شوید. در آغاز باید موانع و تله های خلاقیت را بشناسید.

سه مانع اصلی برای ظهور خلاقیت عبارتند از:

1- سوگیری اول: عارضه ثبات عملکردFunctional Fixedness

2- سوگیری دوم: عارضه ثبات طراحی Design Fixation

3- سوگیری سوم: عارضه ثبات هدف Goal Fixedness

 

جهت مشاوره ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.
02177942240-77959675

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

 

Summary
Article Name
راه نوآوری
Description
سوگیری های شناختیآن ها فنون و روش هایی را برای غلبه بر این نقاط کور و سوگیری های شناختی ارائه کرده اند. اگر قرار باشد محصولات وخدمات جدید طراحی و تولید و ارائه شوند؛ اگر قرار باشد محصولات و خدمات موجود با کاربری های جدید مورد استفاده قرار گیرند و اگر قرار باشد در رویارویی با تهدید های رقابتی مشارکتی مؤثر از طرف مدیران زیر دست خود داشته باشید؛ باید با مهارت های مدیریت خلاقیت آشنا شوید
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو صدور ایزو صدور گواهی ایزو گواهینامه ایزو ایزو 9001:2015 Cb ایزو 'گواهینامه CE' دوره آموزشی ایزو دوره سرممیزی ایزو 9001 'استاندارد CE'